Čápi 2023

17. 8. 2023

zobrazeno 40 x

21.6. 

Čápata mají kroužky

Po několika domluvách s ornitology nadešel ve středu 21. června den „D“. Ráno po půl sedmé se setkáváme pod hnízdem a po krátké poradě stavíme žebříky k hnízdu. Je to trošku krkolomné , ale ten nejlehčí je za chvilku u hnízda. Po zaplašení jednoho z rodičů opatrně ukládá čápata do pytle, aby je bylo možné snést dolů. Bohužel ten nejstarší uličník se brání až klovne „vetřelce“ do ruky a tak rozhodnuto, že jej nechá na hnízdě a kroužek nedostane. Zbývající dva jsou sneseni dolů a postupně dostávají odečítací kroužky s označením CZP CH851 a CZP CH852. Po provedeném fotografování a zanesení do databáze jsou vrácena na hnízdo. Po cca tři čtvrtě hodině se život ve hnízdě pomalu vrací do normálu. Jenom rodiče jsou více ostražití. A jak jsem se dozvěděl od ornitologů, tak ČSO připravuje evidenci kroužkovaných ptáku online, ve které bude možné listovat a číst jednotlivá pozorování a podobně. Až k tomu dojde, tak vás budeme informovat.

18.6.2023

Video naší čapí rodinky.

7.6.2023

6.6.2023

Jasný důkaz z dnešního rána 🙂 

1.6.2023

Minulý týden v neděli jsme poprvé zpozorovali, že dospělí čápi vyvrhávají krmení do hnízda. To je neklamná známka, že ve hnízdě je nový život. přístavbou hnízdo doznalo větší hloubky a tak nebylo možné zjistit ,kolik nových čápat ve hnízdě je. Koncem minulého týdne (26.5.) jsme se vrátili z menších cyklotoulek a hned po zabydlení se opět stalo hnízdo středem pozornosti. Zprvu se podařilo zahlédnout pouze jednu hlavičku, ale s přibývajícími dny se výsledky pozorování lepšily. V úterý 30.5. jsme už mohli potvrdit 2 kousky. Ve středu 31.5. pomalu snad budeme moci říci – jsou tam tři, ale ještě bez záruky. Přesnější informace si přečtete v připravovaném 2. čísle Heřmánku.

2.5.2023

Prvních 14 dní to vypadalo, že u nás letos snad čápi nebudou. Proč? Nu chvilku byli, chvíli nebyli, jednou jeden, pak zase oba až do 15.dubna – to již tu zůstali oba a vzápětí byli nuceni i bránit hnízdo proti dalším dvěma párům. Pak se to už překlopilo do běžného stereotypu – páření, úprava a dostavba hnízda, snůška vajec a od 20. dubna pilně a nepřetržitě sedí na hnízdě. Na kolika vajíčkách zatím nevíme. Zprvu jsme se domnívali, že tu snad máme jiný pár, ale ouha, opak je pravdou. Pan Heřman už zase občas zkouší, zda by se mu nepodařilo z nějakého toho auta v blízkém okolí ulomit anténu. Párkrát byl již vyhnán, a tak uvidíme, zda toho zanechá a bude se více věnovat hnízdu. Každopádně, pokud nedojde k něčemu nepředvídanému, tak by se měli po 20. květnu začnou líhnout čápata.

Držme jim palečky.

J.R.

Tak už je tu máme oba 〰️〰️pátek 31.3. v 16.45 přiletěl první, celý urousaný a unavený. Na hnízdě se zdržoval minimálně a sám až do (4.4.) úterních 13.15, kdy přiletěla na hnízdo i paní Čápová. Nyní, po počátečním okukování okolí a hnízda se již i pářili. Tak uvidíme, co přinesou příští dny.

J.R.

Evropský fond pro regionální rozvoj